Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Şimdi moda Amerika’da eğitim

Ufuk Ö. ÇAVUŞ
Ufuk Ö. ÇAVUŞ
  • 13.09.2015
  • 2.095 kez okundu

Şimdi moda Amerika’da eğitim

Türkiye’de ki üniversite eğitimini yetersiz bulanlar veya yeni heyecan arayanların şimdi ki durağı Amerika… Üniversite okumak bir çoğumuzun hayalini süsler. Çoğu insan bunu başaramaz. İyi eğitim almak, topluma faydalı birer birey olmak çok kolay değildir. Büyük bir emek, özveri, maddi güç gerektirir okumak. Bunun yolu da şimdiki gençler için Amerika’da eğitim‘den geçiyor…

Türkiye’de ortalama 200 civarı üniversite vardır. Bunların çoğu paralı özel üniversitelerdir. İyi eğitim veren birçok özel ve devlet üniversitemiz bulunmaktadır. Maddi durumu iyi olan, İngilizce’sini geliştirmek veya daha iyi bir kariyer için gençlerimiz yurt dışında okumayı tercih ediyorlar. Bu ülkelerin başında da Amerika gelmektedir.

Varlıklı aileler çocuklarına daha iyi bir gelecek sunmak için elinde ki bütün imkanları sunuyor. Yurt dışında okumak için büyük maddi yükümlülüklere girebiliyorlar. Bunları karşılayabilen aileler hem kendilerini hem de çocuklarını mutlu edebiliyorlar.

Yurt dışında okumak sadece varlıklı ailelerin gerçekleştirebileceği bir şey mi? Çoğu maddi imkanları yeterli olmayan aileler sırf çocuklarını yurt dışında okutmak için bankada ki hesaplarını boşaltabiliyor, kredi çekebiliyor, evini veya arabasını satabiliyorlar. Çocuğunun üniversitede okuması için bu kadar fedakarlıklara göğüs gerebiliyorlar. Ancak unutmamak gereken bir şey var ki üniversite okumak sadece yurt dışına çıkmakla olmaz. Ülkemizde onlarca üniversite varken yurt dışı hayranlığı çocuğu mutlu ettiği kadar aileleri de çok zor duruma sokacaktır. Dar gelirli veya orta ölçekli ailelerin bu yükü omuzlarına alması çok doğru değildir. Bir çocuğu okutmak için evini, arabasını satan insanlar var! Kurulu düzenini bozan insanların ne kadar mantıklı hareket ettiğini zaman gösterecek. Lütfen çocuğunuzu okuturken hayat şartlarını, maddi yükümlülüklerinizi, yarınlarınızı unutmayın. Çocuklarınızın yarınları için uğraşırken bugünlerden olmayın.

Okumak için çok uzaklarda olmaya gerek yok. İstedikten sonra eğitim yanı başınızda bile eğitimdir. Yeter ki bunun farkında olun ve kendinizi taşıyamayacağınız yüklerin altına sokmayın. Aksi halde hiç beklemediğiniz şeylerle karşılaşabilirsiniz. Çocuğunuzu yurt dışına okumaya göndermekle iş bitmiyor. Belki sizi yine defalarca arayıp para isteyecek. Yurt dışında okumanın ağırlığıyla artık bu işlerden sıkılacak ve temelli yurda dönecek. Ya da hiç beklemediğiniz bir şekilde çocuğunuz yurt dışında evlenip belki de hayatını karartabilecek. Neden mi böyle düşünüyorum? Çocuğunuz sizden uzak olacak. Onu gözetleme şansınız olmayacak. Bu durumda çocuğunuz her şeye açık bir şekilde hayat mücadelesi verecek. O hayata tutunamazsa çocuğunuzla birlikte olan size de olacak.

Siz değerli ailelere söyleyeceğim tek şey böyle bir maceraya girmeye değer mi değmez mi siz karar verin. Bu nedenle çok ama çok iyi düşünün. Zaman size gerçek olanı zaten gösterecektir…

Sağlıcakla kalın…

Paylaş
YAZARIN SON YAZILARI
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
kamagra