Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen değişimler

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen değişimler
  • 23.01.2017
  • 2.675 kez okundu
Reklam

http://www.superlifedergisi.com/sigarayi-birak?len-degisimler/

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta görülen değişimler

Uzun ve sağlıklı bir yaşam için ilk önce yapılması gerekenlerden bir tanesi sigarayı bırakmaktır.

Sigarada vücudumuz için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ve kansere neden olan ve ortaya çıkmasını kolaylaştıran dört binden fazla kimyasal madde mevcuttur. Bu maddelerin yüzde 81’nin doğrudan kansere neden olduğu ispatlanmıştır. Özellikle akciğer kanserine bağlı ölümlerin yüzde 90’ının baş nedeni sigaradır. Bunun yanında sigara içenlerde; ağız, dil, dudak, yemek borusu, gırtlak, pankreas, böbrek, prostat, rahim ağzı kanseri riskinin 30 kat arttığı gözlemlenmiştir. Kalp geçirme riski 10 kat yükselmekte ve beyin damar hastalıkları, felç riskide sigara nedeniyle artmaktadır

Eğer bu zararlı alışkanlıktan kurtulduktan sonra vücudumuzda çok kısa sürede değişimlerin başladığını biliyor muydunuz?

* İnsanın nabzı normalde dakikada 80-100 kez atmaktadır. Nabız artışı sigara içen kişilerde 100 ve üzeri artış göstermektedir. Bunun sonucunda yüksek tansiyon gibi son derece önemli hastalıklar gelişebiliyor. Sigarayı bıraktığınız takdirde yaklaşık 20 dakika gibi çok kısa sürede nabzınız, kan basıncı ve vücut  ısınız normale dönüyor.

* Sigara içen kişilerin kanında karbonmonoksit gazı birikmektedir. Vücudumuz bunu telafi edebilmek için daha fazla kana ihtiyaç duymaktadır. Bunun sonucunda belirli kan hücrelerinde vücudumuzu rahatsız eden bir yükselme oluyor. Bu da ne yazık ki nefes darlığı, baş ağrısı, halsizlik, ve sersemlik hissi oluşturuyor. Sigarayı bıraktığınız zaman kanda karbonmonoksit gazı hızla azaldığından bu hastalıklar hızla azalıp, kayboluyor.

* Sigarayı bırakan kişilerde eğer öksürük varsa 2-12 hafta sonra öksürük azalıyor ve üç ay içinde tamamen kayboluyor. Balgam sorunu azalıyor, efor kapasitesi artıyor. Bunun sonucunda daha hızlı koşabilir, daha uzun yürüyüşler yapabilirsiniz.

* Nefes darlığı sorunu ortadan kalkar ve nefes alıp vermeniz daha da kolaylaşır. Bağışıklık sistemi güçlenir, koku ve tat alma duyularınız tekrardan iyileşir. Özellikle dişlerinizde oluşan sarı lekeler ortadan kaybolur.

* Kalp krizi geçirme riski sigarayı bıraktığınız ilk günden itibaren azalmaya başlıyor. Bu azalma bir yılın sonunda yüzde 50 gibi yüksek bir orana düşüyor. Beyin kanaması, bacaklardaki damar hastalığı riski de yüzde 30-50 oranında düşüyor.

* Akciğer kanserinin en önemli nedenlerinden olan sigara ayni zamanda ağız, gırtlak, yemek borusu kanserlerinin oluşmasında da en önemli nedenlerden bir tanesidir. Sigarayı bıraktığınız zaman 5 yıl sonra bu kanser riskleri yüzde 50 oranında azalmak göstermektedir.

< SUPERLİFE >

Paylaş

Etiketler: / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
kamagra