Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi
  • 27.10.2018
  • 735 kez okundu
Reklam

ıso22000ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi

İnsanların sağlıklı beslenmeleri için üreticilerin ürettiği gıdaların sağlıklı ve güvenli bir şekilde üretilmiş olması gerekir. Üreticilerin sağlıklı bir gıda üretimi gerçekleştirmesi içinse hammadde, nakliye, işleme, satış gibi alanlarda kontrol sistemlerine uygun olması gerekir. Eski kontrol sistemlerinde genel olarak gıda ürününün son hali kontrol edilmekteydi. Ancak bu durum sağlıklı gıdanın doğru bir şekilde sağlanması için yeterli değildir. Gıdaların üretiminde işleme, hammadde, taşıma, ambalajlama ve satış konularının bir bütün olarak alınarak belirli bir standarda ulaşması için 22000 belgesi alınmalıdır.

Gıda üreticileri kendi ülkelerinde ürünlerini pazarladığı gibi uluslararası piyasada da varlıklarını sürmektedir. Gıda üretim standartları her ülkede farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle ülkeler arasında bu standartların uyumsuz olması işletmelerin ithalat ve ihracat yapmasının da önünde bir engeldir. Bu durum uluslararası kabul görmüş bir standartlar dizisinin ortaya çıkmasını gerekli kılmıştır. 22000 belgesi ise bu konuda işletmelerce alınan, gıda üretiminin her aşamasının incelendiği bir sertifikadır. 2005 yılında yayınlanan standardın ismi ise Gıda Güvenliği Yönetim Sistemleridir. 22000 standartlarında birçok standart bulunmaktadır. HACCP kavramlarını tamamen kapsayan bu standart aynı zamanda ISO 9001 ve 14001 ile uyumlu bir şekilde çalışabilmektedir.

Dünya genelinde insanların gıda temini artık işletmeler tarafından yürütülmektedir. Birçok gıda çeşidi işletmeler tarafından üretilerek pazarlanmaktadır. İnsanların gıda zehirlenmelerinden korunması, gıda tüketiminden dolayı kaynaklanan hastalıklardan korunması için geliştirilen bu standartlar, işletmenin personel, alt yapı, ekipmanları gibi üretimin tüm alanlarını etkileyen bir standarttır. 22000 standartları sayesinde işletmelerde ürün kontrolleri, üretim kontrolleri, ekipman kontrolleri, personel, ziyaretçi, işletme hijyeni, nakliye, ürün depolama, tedarikçi seçimi ve sürekli eğitim işletmelere kazandırılır.

İnsan sağlığını ön planda tutarak üretimde tespit edilen ve tolere edilemeyen hataların önlenmesi sistemin temel amaçlarındandır. 22000 standartları sadece gıdayı kapsayan bir standart değildir. Kendi içerisindeki standartlar sayesinde gıda ile birlikte işletmelerin ve işletmelerin çevrelerinin belirli bir kaliteye ulaşmaları için zemin sağlamaktadır. Diğer taraftan bu standartlar işletme personelinin daha eğitimli olmasına katkıda bulunduğu gibi işletmenin daha verimli çalışma ortamına sahip olması içinde fayda sağlamaktadır.

Gıda üzerinde üretim yapan işletmelerin 22000 standartlarına uyarak belge alması birçok açıdan avantajlıdır. İnsan sağlığı için azami öneme sahip olan bu standartlara sahip işletmelere insanlara daha sağlıklı gıda ürünleri sunduğu gibi kendi bünyelerinde gerçekleştirdikleri çalışmaların daha verimli olmasını sağlar ve böylelikle karlılık düzeylerinin de artması için önemli bir adım atmış olurlar.

Paylaş

Etiketler: / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
kamagra