Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Diş çürüklerini önlemenin bazı noktaları

Diş çürüklerini önlemenin bazı noktaları
  • 12.06.2018
  • 2.363 kez okundu
Reklam

diş xxxDiş çürüklerini önlemenin bazı noktaları

Diş çürükleri insanları asla istemediği ve nefret ettiği bir durumdur. Dayanılmaz ağrılar, kötü kokular ve kabus dolu günler…

Dişlerimize iyi bakmamız gerekmektedir. Bunun için büyük bir özveri göstermeli ve her haliyle dişlerimizi kontrol altında tutmalıyız. Dişlerimizi çürümemesi için bazı püf noktaları vardır. Bu hususlara çok dikkat eder ve uygularsak, çürükleri önlemiş veya en az düzeye indirmiş oluruz.

-Diş çürüğünü önlemenin en önemli yolu dişleri fırçalamaktan geçer. Mutlaka her gün günde en az 2 defa fırçalanmalıdır. Bu süre 2-3 dakika sürmelidir. Doğru fırçalamak ve gereken özeni göstermek önemli bir husustur.

-Diş ipi kullanmak gereklidir. Diş ipi, fırçalama ile ulaşılmayan noktalara temas ederek dişler arasında kalan ve çürümeye neden olan yemek artıklarının uzaklaşmasını sağlar. Diş ip kullanmak bu açıdan büyük önem taşımaktadır. Günde en az 1 defa diş ipi kullanılmalıdır.

-Ağız gargarası yapılarak dişlerin detaylı temizliği sağlanabilir.

-Dişlerimizi düzenli olarak kontrol ettirmeliyiz. Diş doktoruna giderek dişlerimizin durumunu öğrenmeliyiz. Gerektiğinde diş filmi çekmeliyiz. Görünürde diş çürüğü olmayabilir ancak gizli çürük dediğimiz iç kısımda deformasyonlar olabilmektedir. Bunu görebilmenin ve tedavi ettirebilmenin tek yolu düzenli dişçi kontrolüdür.

-Sert yiyecekler dişlerle kırılmamalıdır. Özellikle ceviz, fındık gibi sert kabuklu yiyeceklerin dişlerle teması engellenmeli ve asla dişlerimizle kırılmamalıdır. Aksi halde dişlerimizi kırabilir, gevşetebilir, yapısını bozabiliriz.

-Havuç, elma, ayva gibi sert yapılı yiyecekleri tüketmek, doğal bir diş fırçalama yöntemi üstleneceğinden bu gıdaları sık sık tüketebiliriz. Bu gıdalar dişleri temizleyerek güçlendirir.

-Yumuşak gıdalardan, şeker, çikolata, lokum gibi ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu gibi ürünler dişlerimize yapışarak çürümesine neden olurlar. Eğer bu ürünleri tüketirsek mutlaka dişlerimiz fırçalamalı ve bol su ile çalkalanması önemlidir.

-Sakız çiğnemek dişlerimize yapışmış olan gıdaların temizlenmesinde önemli bir görev üstlenir. Bu nedenle şekersiz sakız çiğnenebilir.

-Asitli içeceklerden, sirke, limon gibi ürünlerden uzak durulmalıdır. Bu tarz asitli ürünler diş yapımızı zayıflatarak çürümesine neden olurlar.

Asitli ürünler yerine maden suları veya doğal meyve suları tüketilebilir.

-Dişlerimize Kalsiyum oranı yüksek peynir, yoğurt, süt gibi gıdalarla temas ettirebilir ve bu ürünleri tüketebiliriz.

-Dişlerimize flor uygulaması yapabilir ve flor yapılarla güçlendirebiliriz.

< SUPERLİFE >

Paylaş

Etiketler: / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
kamagra