Reklam
$ DOLAR → Alış: 5,37 / Satış: 5,39
€ EURO → Alış: 6,09 / Satış: 6,11

Dengeli beslenmek sağlıklı yaşamaktır

Dengeli beslenmek sağlıklı yaşamaktır
  • 02.09.2015
  • 2.194 kez okundu
Reklam

dengeli beslenmeDengeli beslenmek sağlıklı yaşamaktır

Sağlıklı yaşamın olmazsa olmaz birinci kuralı dengeli beslenmek ve spor yapmaktır. Yoğun iş temposu, çalışma koşullarındaki düzensizlik, stres vb birçok etken dengeli beslenmemizi olumsuz yönde etkilemektedir. Bu durumda vücudumuza negatif etki sağlayarak çeşitle hastalıklara yakalanmamıza veya hastalıklara karşı dirençsiz kalmamıza neden olmaktadır. Dengeli beslenmek ve sağlıklı yaşamak için aşağıda vereceğimiz kurallara mutlaka uymalıyız.

Dengeli beslenmenin birinci kuralı mutlaka kahvaltı alışkanlığı kazanmamızdır. Kahvaltısız güne başlanmamalıdır. Kahvaltılarda kızartmalı yiyeceklerden uzak durulmalıdır.

İkinci kuralımız ise yemek yerken dikkatimizi dağıtacak aktivitelerden uzak durulmalıdır. Özellikle televizyon karşısında yemek yememeye dikkat etmeliyiz. Ekran karşısında dikkatimiz dağılabileceği gibi beslenmemizi olumsuz yönde etkilemektedir.

Dengeli beslenmede üçüncü kuralımız sebze ve meyveleri soframızdan eksik etmemeliyiz. Günde en az 3 porsiyon sebze veya meyve tüketmeliyiz.

Dördüncü kuralımız sofralarımızda suyu eksik etmememizdir. Dengeli beslenmek için bu çok önemli bir ayrıntıdır. Günde en az 2 litre su tüketmeli ve özellikle öğün aralarında bol bol tüketmeliyiz. Böylece yediğimiz besinlerin midede sindirimi kolaylaşır ve midemizi daha az yormuş oluruz.

Son kuralımız ise spor yapmaktır. Haftada en az 3 gün, 1 er saat aktivitede bulunmalıyız. Hafif tempoda koşular yapabiliriz. Kısa yürüyüşlerle kendimizi zinde tutabiliriz. Bireyler spor aktivitelerinde bulunarak vücudumuzu tembellikten kurtarabiliriz.

< SUPERLİFE >

Paylaş

Etiketler: / /

Reklam
ZİYARETÇİ YORUMLARI

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu aşağıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

YORUM YAZ
kamagra